Projektet Det goda livet Sofielund är nu avslutat. I projektets slutrapport kan du läsa om syfte och mål med projektet, själva upplägget, slutsatser och rekommendationer ifall du vill genomföra ett liknande projekt. Vill du veta mer om genomförandet kan du kontakta projektledaren.
Slutrapport Det goda livet Sofielund
Det Goda Livet Sofielund tog Agenda 2030 till ett individperspektiv. Lyckoforskning visar att det som får oss att må bra på riktigt har låg påverkan på miljön, som till exempel nära relationer, fritid och god och nyttig mat.
Syftet med Det Goda Livet Sofielund är att motivera hushåll till att leva mer hållbart. Deltagarna har fått olika målbeteenden att utföra i vardagen och stöd av personer som är experter inom utvalda fokusområden. Att leva hållbart är inte detsamma som att leva snålt och tråkigt! Vi vill skapa en tydlig koppling till ett lärande utifrån Agenda 2030.
Projekttid: mars 2021–februari 2022.
Projektledare: Sonia Denkiewicz, sonia.denkiewicz@hutskane.se
Projektpartners: Malmö stad, Sparbanken Syd
Finansiärer: Europeiska regionala utvecklingsfonden (ERUF) via Tillväxtverket och projektpartners
Aktiviteter som anordnades i projektet
- Lär dig mer om insekter och träd
- Odlingsdag med Växtvärket
- Torgdag på Sevedsplan
- Friluftsliv i staden med Scouterna
- Mindfulness och fördjupningskurs under en månad med Per-Olof Hall, Planet People.
- Lampworkshop, “Skapa din egen lampa!” med Kai Wollin
- Klimat- och energirådgivaren berättar: Så blir du en klimatsmart konsument, webbinarium med Paula Björk, Malmö stad
- Odling i stadsmiljö, workshop med Scandinavian Green Roof institute
- Föreläsning om hållbar mat, Matkooperativet Helsingborg
- Matlagning med Linda Dahl, Matkaravan
- Bokcirkel, med boken “Klimatpsykologi: Hur skapar vi hållbar förändring?“
- Avslutningsfest/öppet hus: Det goda livet Sofielund


